nowe biuro mediacyjne

Dzielę się radością ale i dumą ze stworzenia nowego biura mediacyjnego, przyjaznego i przytulnego miejsca do rozmów i pracy nad poprawą relacji i współpracy rodzicielskiej. To miejsce stworzone zarówno z myślą o pomocy parom jak i prowadzenia mediacji rodzinnych. Jego lokalizacja ułatwia sprawne dotarcie na spotkania zarówno mieszkańcom Krakowa jak i osobom z jego okolic. Biuro mieści się bowiem przy ul. Szlak 65 w Krakowie.

Moje nowe biuro mediacyjne zostało stworzone z intencją, by faktycznie w sposób odformalizowany ułatwiało ustalenie pomiędzy skonfliktowanymi Stronami całkiem przecież formalnych kwestii. Te kwestie dotyczą często rozwodu i zaplanowania sposobu sprawowania opieki nad wspólnymi dziećmi. Są to tematy wymagające wielkiego skupienia, które kosztują często Strony wiele trudnych emocji. Myślę, że po roku swojego działania i pracy z Klientami w tej lokalizacji Krakowa, moje nowe biuro mediacyjne zyskało już swój (prawie) ostateczny kształt 🙂 Mam też cichą nadzieję, iż swoim spokojnym wnętrzem a także pięknymi widokami z okien na panoramę Krakowa przyczyniło się do niejednej chwili uśmiechu, oddechu i dobrych pomysłów Uczestników mediacji? a także żywię ambicję, iż wzbudza zaufanie do mediacji i mediatora 🙂

Jeśli przeżywasz kryzys w związku lub myślisz o rozstaniu, jeśli w relacji jesteś już na etapie bardzo trudnych emocji i drogi z partnerem/ partnerką rozchodzą się w innych kierunkach, gdy masz pragnienie i motywację by w sposób dojrzały i odpowiedzialny podjąć pracę nad ustaleniem przyszłych warunków i zasad opieki nad wspólnymi dziećmi, jeśli po prostu masz wolę i chęć rozmowy – zapraszam do tego miejsca.

Zapraszam gorąco przyjdź na mediację, skorzystaj z tej polubownej formuły rozwiązania spornych kwestii. Spocznij, odetchnij, poczęstuj się małą słodkością i po prostu zacznij rozmawiać…..

opr. Beata Godlewska

życzenia Wielkanocne

Z okazji nadchodzących Świąt Wielkiej Nocy, czasu ponownych spotkań z bliskimi w gronach rodzinnych i przyjacielskich, czasu rozmów o sprawach ważnych a czasem też niestety czasu milczenia o nich- składam moim Klientom, Przyjaciołom i Znajomym życzenia spokoju, radości, refleksji oraz uzdrowienia tego co jeszcze możliwe i odwagi tam, gdzie jest potrzebna…

Zapewne wielu z nas ma doświadczenie radości wynikających z tych tradycyjnych okazji do świętowania: spotkań przy wspólnym stole czy koszyczku, obdarowania się wzajemnie upominkami ale przede wszystkim obecnością i czasem. Jednak dla wielu osób to także czas trudnego milczenia, samotności (nawet w licznym rodzinnym gronie), a także smutku towarzyszącego rozwianym nadziejom udanego i szczęśliwego życia…

Wam szczególnie życzę sił, cierpliwości i uważności na to dobro małe i codzienne, którego w tym najbliższym czasie Świąt oby było jak najwięcej….. Życzę, by było pomimo sporów, różnic i zranień…. życzę by miało swój głos i siłę wydostać się z serc i przemówić.

Życzę na koniec, by to dobro wzbudziło wolę do rozmów, do podjęcia prób zrozumienia wzajemnych potrzeb i poszukiwania porozumienia. Zapraszam do podjęcia mediacji, do ochrony swoich emocji i pracy nad dobrymi relacjami, także gdy przed nami rysują się już inne drogi…

Wasz Mediator 🙂

Wzrost zaufania do mediacji?

Czy obserwujemy aktualnie wzrost zaufania do mediacji? Czy Sądy ufają mediatorom? Zapewne trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na te pytania. Jednak ku wielkiej radości środowiska mediacyjnego można obecnie zaobserwować większą przychylność i aktywność Sądów w tym względzie. Radość i satysfakcja pojawia się bez względu na okoliczności i powody wzrostu statystyki. Jej efektem jest zwiększenie liczby spraw kierowanych przez Sądy do mediacji. Dla Klientów wyraźną korzyścią jest skrócenie czasu procesowania, zmniejszenie jego kosztów finansowych oraz ochrona emocji i wzajemnych relacji. Mam szczerą nadzieję, że skuteczność i szybkość rozwiązywania wzajemnych konfliktów na drodze mediacji przyczynia się także do ogólnego wzrostu zaufania do Sądów, jako Instytucji Wymiaru Sprawiedliwości?

Mediacja jest przestrzenią, narzędziem i formą polubownego rozwiązywania sporów. Z tego też względu osobom uwikłanym w toczący się spór, zaangażowanym emocjonalnie oraz uwiązanym sytuacją, z której nie widzą wyjścia, pozwala nawiązać dialog. Pomiędzy spierającymi się stronami, w toku prowadzonych rozmów, Mediator jako osoba bezstronna, pomaga wypracować porozumienie w formie ugody mediacyjnej. Ugoda może objąć całość wniesionych kwestii lub ich część.

Mediacja może być prowadzona zarówno przed wniesieniem sprawy do sądu jak i po wszczęciu postępowania – na podstawie postanowienia Sądu. Dodam tylko, że w przypadku mediacji prowadzonej przed wszczęciem postępowania sądowego strona, po zawarciu ugody, występuje do sądu z wnioskiem o zatwierdzenie ugody.

Aktualnie stosownie do art. 187 § 1 pkt. 4 k.p.c. pozew w sprawach cywilnych obok innych warunków formalnych winien również zawierać informację, czy strony podjęły próbę mediacji lub innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu. W przypadku gdy takich prób nie podjęto, Sąd prosi o wyjaśnienie przyczyn ich niepodjęcia. Czasami konieczność zmierzenia się z taką odpowiedzią dla Sądu jest elementem wyzwalającym oraz motywującym Strony do podjęcia próby polubownego rozwiązania sporu.

Z całą pewnością w obecnym czasie dostrzec można większą gotowość Stron do podejmowania prób mediacji. Obserwujemy także zwiększenie liczby spraw kierowanych przez Sąd do mediacji. Być może faktycznie taka tendencja wzrostowa jest wyrazem wzrostu zaufania do mediacji? Na pewno cieszy i budzi nadzieję na spokojniejsze w przyszłości rozwiązywanie trudnych konfliktów międzyludzkich. Budzi także nadzieję na powstrzymanie destrukcji więzi a nawet poprawę relacji i poprawne funkcjonowanie Stron w przyszłości.

Jako Mediator rodzinny zachęcam Państwa do mediowania w trudnych dla siebie sprawach. Polecam korzystanie z tej bezstronnej i neutralnej, gwarantującej poczucie zaufania, bezpieczeństwa, poufności i dobrowolności procedury. Zachęcam, by brać sprawy w swoje ręce 🙂

opr. Beata Godlewska-mediator rodzinny

Życzenia Mediatora i podziękowanie

dekoracja świąteczna

Jakie mogą być życzenia Mediatora? Co mogę Państwu przekazać mądrzejsza i bogatsza o ten kolejny rok wspólnych mediacyjnych doświadczeń? Przede wszystkim podziękowanie za wspólną pracę.

Mijający rok obfitował w wiele pouczających dla mnie sytuacji mediacyjnych. Jestem za nie wdzięczna moim Klientom oraz wszystkim osobom, z którymi miałam możliwość współpracować, szkolić się, pomagać a także samej czerpać wsparcie.

Najważniejszą lekcją, którą otrzymałam oraz myślą, którą często dzielę się z Państwem Klientami jest ta prosta prawda, że Mediator nie czyni cudów 🙂 Oznacza to, że naprawdę doświadczam i widzę, że to Strony są twórcami swojego porozumienia, że bez ich dobrej woli, motywacji i wysiłku nie wystarczą moje najlepsze chęci, starania ani nawet wiedza. 

Czuję się obdarowana zaufaniem moich Klientów. Jestem wdzięczna za Państwa zaangażowanie w prowadzone postępowania mediacyjne, za wytrwanie w prowadzonych rozmowach mimo pojawiających się trudnych emocji, tematów, wspomnień i żalu. Rozumiem doskonale, że spotykają się Państwo na drodze rozbieżnych marzeń i pomysłów na swoje przyszłe losy.

Doceniam każde powierzone słowo, raduję każdą sytuacją, gdy udawało się wyjść ponad własne zranienia, przeszłe doświadczenia, pokusę odwetu i skierować energię tak, by budować dobro dla wspólnych dzieci oraz samych zaangażowanych Stron.

Należą się Państwu wielkie gratulacje! Powtarzam je zawsze z całą szczerością i głębokim przekonaniem. Uważam za akt dojrzałości wzięcie odpowiedzialności za własne uczucia, czyny i decyzje, a gotowość podjęcia mediacji oraz przyjęcia konsekwencji podjętych na mediacji postanowień za akt odwagi.

Jakie życzenia mediatora będą najlepsze? Jakie słowa i myśli mogę ofiarować swoim Klientom?

Życzę Państwu w Nowym Roku spokoju w relacjach, zarówno tych rodzinnych jak i zawodowych, mądrości w rozwiązywaniu bieżących problemów, życzliwego spojrzenia na siebie wzajemnie a przede wszystkim poczucia humoru w mierzeniu się z wyzwaniami dnia codziennego J

Zapraszam serdecznie do kontaktu z profesjonalnym mediatorem gdy jednak problemy w tych ważnych przestrzeniach się pojawią. Wierzę, że rozmowa prowadzona przy wsparciu bezstronnego mediatora, w bezpiecznej, serdecznej atmosferze pomoże powstrzymać wiele przykrych słów, sytuacji i konfliktów.

Szczęśliwego Czasu Świąt oraz Nowego Roku!

Złość- czym jest i jak sobie z nią radzić

Czym jest złość? Przyjrzyjmy się tej emocji, którą nie rzadko postrzegamy jako nieprzyjemną, trudną a czasami nawet wstydliwą. Czy jednak na pewno taka właśnie jest? Czy tak musi być? Zastanówmy się czym złość jest oraz w jaki sposób konstruktywnie sobie z nią radzić?

Złość to spowodowana strachem oraz bezsilnością reakcja ludzkiego organizmu na zastane, nieprzyjemne dla danej jednostki sytuacje. Złość może być także powodowana długotrwale utrzymującym się, negatywnym stanem w życiu danej osoby lub zbyt stresującym i wykańczającym fizycznie i psychicznie trybem życia.

Złość, choć jest reakcją naturalną i zdrową – pozwala bowiem organizmowi na podjęcie próby poradzenia sobie z negatywnymi uczuciami – jednak gdy nie jest przez nas kontrolowana i jeśli nie umiemy sobie z nią radzić, może przysporzyć nam wielu kłopotów, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.

Złość wyrażana jest poprzez działania obronne, związane z oporem (tj wycofanie, milczenie, poczucie winy, mające na celu kogoś ukarać lub obronić siebie) lub ofensywne, spontanicznie wyrażone krzykiem, gestami, czasem rękoczynami. Reagowanie złością jest często ucieczką od odpowiedzialności, wówczas gdy człowiekowi wydaje się, że jest niezdolny do rozwiązania trudności. Ludzie wpadają w złość również, gdy nie mają pewności o słuszności własnych poglądów, ale dopuszczają, że nie mają racji. W przeciwieństwie do gniewu, złość nie jest reakcją kontrolowaną.

Kiedy się pojawia, często towarzyszą jej reakcje fizjologiczne tj kołatanie serca, przyspieszony oddech, drżenie rąk, płacz, ból głowy, zaczerwienienie skóry, ucisk w gardle. Dzieje się tak, gdyż osoba narażona na działanie bodźców stresogennych, bez poczucia możliwości reakcji na nie, zaczyna reagować impulsywnie całym sobą. Tak więc choć odczuwanie (złość) to reakcja emocjonalna, i nad nią kontroli nie mamy, to reakcja (czyli działanie) jest już naszą decyzją. Niezwykle ważnym dla nas oraz naszych bliskich osób jest opanowanie sztuki jej wyrażania.

Jak sobie z nią radzić?

1. Ważne jest, aby poznać i zrozumieć swoją złość. Co jest pod spodem mojej złości? Jaka informacja za nią stoi? Jakie potrzeby? Nie tłumić jej, nie zaprzeczać, nie uciekać od niej, ale też jej nie eskalować. Po prostu należy odebrać sygnał.

2. Nie oceniaj samej złości. Złość nie jest właściwa czy niewłaściwa. Nie wiń się, że przeżywasz złość. Właściwe lub nie są jedynie dalsze reakcje.

3. Weź odpowiedzialność za swoją złość. Zrozum ją, ale jej nie usprawiedliwiaj. Jeśli trzeba – przeproś, ale nie rób tego w nieskończoność, tylko zmień swoje reakcje.

4. Nie przetrzymuj złości, mów o niej na bieżąco. Unikniesz wtedy konieczności odwoływania się do biernej agresji lub/i do nieadekwatnych wybuchów wynikających z przenoszenia złości.

5. Pamiętaj, że masz wybór. Nie masz może do końca wpływu na to czy złość się pojawi czy nie. Ale na to co z nią zrobisz już tak.

6. Motywuj się świadomością konsekwencji swoich reakcji: jaki wpływ ma Twoja wybuchowość na Twoje zdrowie, rodzinę, pracę i stosunki z przyjaciółmi.

7. Zanim coś zrobisz na złości – ochłoń. Nie podejmuj decyzji w złości. Dotyczy to tzw. „choleryków”. Ci, którzy złość chowają powinni czasem złości posłuchać.

8. Zbadaj swoje przekonania, które stoją za Twoją złością gdyż bardzo często wynika ona z obecności fałszywych przekonań. Ich zmiana może przynieść efekt w postaci większego spokoju.

9. Poznaj techniki radzenia sobie z intensywną złością w sytuacjach awaryjnych, techniki relaksacji obniżające napięcie oraz naucz się asertywności, by wyrażać gniew w adekwatny, nieagresywny sposób.

10. Dla osób, które zmagają się z „toksyczną” złością, pomocne może być podjęcie psychoterapii.

Opr Beata Godlewska- mediator rodzinny

Konferencja z okazji obchodów Tygodnia Mediacji

Serdecznie zapraszam oraz dzielę się radością z powodu udziału w niezwykle uroczym i potrzebnym wydarzeniu, jakim jest Konferencja z okazji obchodów Międzynarodowego Tygodnia Mediacji. Wydarzenie to zostało zorganizowane przez Uniwersytet UKEN w Krakowie w dniach 17-18.10.2024. Uhonorowany w ten sposób Tydzień Mediacji jest okazją do spojrzenia wnikliwiej w obecny stan mediacji w naszym kraju. W sposób interdyscyplinarny będziemy mieli możliwość zagłębić się w problematykę i konteksty współczesnej mediacji i negocjacji.

Jako jedna z prelegentek mam ogromny zaszczyt podzielić się moją pasją, wiedzą oraz doświadczeniem na temat mediacji rodzinnych. Jest to tym większą moją radością, że społeczne zainteresowanie tą polubowną formą rozwiązywania konfliktów jest coraz bardziej słyszalne, dostępne i popularne. Wszystko to, czym Państwo dzielicie się ze mną ujęłam w prezentacji pt. ” Jak pomóc Stronom- praktyczne aspekty mediacji rodzinnych. Perspektywa możliwych trudności wynikających z kryzysu i konfliktu rodzinnego”. Doceniam odwagę Stron, które nawet w tak trudnym momencie jakim jest kryzys rozstania i rozpadu rodziny, potrafią zmobilizować swoje wyczerpane siły. I za tę odpowiedzialność i dojrzałość wielkie gratulacje i wdzięczność Mili Państwo 🙂

Mam szczerą nadzieję, że głos o mediacji będzie niósł się coraz dalej, aby móc wspierać i pomagać naszym Klientom w ich trudnym zadaniu szukania porozumienia i mozolnego wychodzenia z konfliktów i wewnętrznych wzajemnych zranień. To dla Państwa się uczymy, szkolimy i rozwijamy.

dziękuję w tym miejscu wszystkim moim Szanownym Klientom, za okazane mi i mediacji zaufanie oraz prawdziwe zaangażowanie we wspólną pracę 🙂

Staż Mediacyjny

Staż mediacyjny- to propozycja praktycznego szkolenia podnoszącego kompetencje zawodowe absolwentów studiów i szkoleń mediacyjnych. To oferta dla osób zaczynających swoją drogę zawodową, poprzez współpracę z mediatorem i czynny udział w mediacjach.

Serdecznie zapraszam Studentów kierunków Mediacja, Pedagogika, Prawa oraz pokrewnych. Swoje zaproszenie kieruję także do młodszych w zawodzie Kolegów/ Koleżanek Mediatorów. To oferta sympatycznej współpracy i nauki tego wymagającego, ale też pięknego i dającego satysfakcję zawodu . Poniżej przekazuję informacje nt możliwości odbycia stażu mediacyjnego dla osób, które chcą zdobywać i rozwijać swoją wiedzę i doświadczenie zawodowe.

Doświadczenie

Praktykuję mediacje zarówno prywatne jak i z polecenia Sądu. Moje doświadczenie zawodowe obejmuje współpracę z Sądem Okręgowym w Krakowie, Warszawie oraz Nowym Sączu a także Sądem Apelacyjnym w Krakowie. Współpracuję także z instytucjami kultury oraz Gminnymi Ośrodkami Pomocy Społecznej. Moje główne obszary zainteresowań dotyczą mediacji rodzinnych, majątkowych i sporów pracowniczych. Współpracuję ze Stowarzyszeniem „Dobra Mediacja” oraz Fundacją „Prawa Dzieci”. Od kilku lat prowadzę także staż mediacyjny. Regularnie obejmuję opieką osoby otwarte na naukę i rozwój a także stawiające swoje pierwsze kroki w zawodzie mediatora.

Oferta

W ramach oferowanego stażu mediacyjnego Stażysta:

– zobowiązany jest do zrealizowania minimum 4 spotkań/ sesji mediacyjnych z klientami + 4x konsultacja z Mediatorem. Każda sesja trwa do 120 min. Łącznie staż w wymiarze oczekiwanego minimum wynosi 8 godz. komediacji i 4 godz pracy własnej/ omówienia procesu.

– poznaje praktykę komediacyjną poprzez udział w sesjach mediacyjnych z Klientami . Stażysta poznaje kolejne etapy mediacji poprzez nawiązanie kontaktu ze Stronami oraz trening Monologu Mediatora. W ramach stażu istnieje także możliwość zapoznania się z praktyką pracy z Pełnomocnikami Stron.

– bierze udział w omówieniu każdej sesji mediacyjnej w formie konsultacji z Mediatorem. Rozmowa odbywa się po zakończeniu każdej sesji i dotyka obszarów procesu mediacyjnego oraz psychologii konfliktu i rodziny wraz z elementami prawa rodzinnego. Analiza dotyczy omówienia aktualnego stanu mediacji i kierunków jej przebiegu, stosowanych metod wsparcia Stron w rozwiązywaniu sporu i poszukiwaniu rozwiązań.

– zostanie zapoznany z dokumentacją mediacyjną obejmującą Protokół , Ugodę, wnioski o zatwierdzenie ugody oraz umowę o mediację. Stażysta pozna także inne formy kontaktu z Sądem. Ponadto Stażysta pod superwizją Mediatora, ma możliwość pracy nad przygotowaniem wskazanych dokumentów mediacyjnych w ramach pracy własnej i samokształcenia.

– jest zobowiązany do rozliczenia stażu w formie każdorazowej płatności po zrealizowanej sesji mediacyjnej (płatność następuje za każdą konsultację z Mediatorem).

– na zakończenie odbytej praktyki Stażysta otrzyma „Zaświadczenie o odbyciu Stażu”. W dokumencie zostanie wskazana ilość zrealizowanych godzin komediacji oraz samokształcenia. W Zaświadczeniu wskazany także zostanie okres trwania odbytej praktyki. Zaświadczenie wystawione zostanie przez Mediatora oraz Stowarzyszenie „Dobra Mediacja”.

– Stażysta dodatkowo zostaje uwzględniony w przygotowanych dokumentach mediacyjnych dla Sądu oraz dla Klientów prywatnych.

– staż i mediacje prowadzone są w Krakowie, poprzez osobisty udział wszystkich Uczestników (online w wyjątkowych sytuacjach).

Kontakt

Zapraszam do zapoznania się z moją osobą. Zapytanie o dostępność stażu proszę kierować drogą pisemną:

Beata Godlewska– mediator sądowy

www.mediacjerodzinnekrakow.pl

fp https://www.facebook.com/Mediacje-i-sztuka-komunikacji-Beata-Godlewska-2296681380604472/

tel 501656847

mail: beata.godlewska1@wp.pl

Słów kilka o mediacji- spojrzenie Mediatora

dopasowanie puzzli

Tak Drodzy Państwo, przedstawiam wywiad z samą sobą, czyli przemyślenia i słów kilka o mediacji oraz mojego doświadczenia mediacji, którymi przywitałam Nowy Rok. Podsumowując w tym wewnętrznym dialogu dotychczasową pracę z Klientami w wielorakich kryzysach, postanowiłam opowiedzieć, jak mediator widzi mediacje.

Co jest najważniejsze w mediacjach?

Dla mnie jako mediatora, współpracującego z szeroko rozumianymi rodzinami, czyli najczęściej rodzicami najważniejsza jest motywacja Stron do podjęcia rozmów. Niezależnie czy są to małżeństwa czy pary w wolnym związku nastawienie na szukanie porozumienia można określić także dobrą wolą w mediacji. Jest to wartość, do której często się odnoszę. Jest przydatna szczególnie w sytuacjach impasu w rozmowach, gdy Strony nie potrafią wyjść poza sztywny schemat myślenia o swoich stanowiskach i dążeniach. Inną wartością wspierającą proces mediacyjny jest miłość do dzieci, pragnienie ich dobra. Oczywiście każdy z Rodziców, szczególnie w sytuacji konfliktu rodzinnego, ale też poprzez pryzmat siebie, swoich cech osobowości, indywidualnych wartości, więzi z dzieckiem, rozumie to dobro inaczej. Jednak na pewnym podstawowym i zarazem ogólnym poziomie, jest to siła, z której można czerpać, która kierunkuje wysiłki mediacyjne Stron.

Co wyróżnia mediacje?

Wartości, które wdrażam jako gospodyni procesu mediacyjnego, to brak formalizmu postępowania oraz poczucie bezpieczeństwa Stron. Dbałość o zachowanie tajemnicy poufności mediacji jest dla mnie niezwykle ważna i ma zbudować u Klientów ich psychiczny komfort. W zamyśle ta bezpieczna przestrzeń ma skutkować tzw „burzą mózgów” czyli otwartością na siebie, swoje pomysły i propozycje. Inną cechą wyróżniającą moje mediacje jest aspekt edukacyjny, szczególnie obejmujący mentoring w zakresie wiedzy nt konfliktu, komunikacji oraz psychologii dzieci i rodziny. Dokładam starań, by mediujący rodzice zrozumieli dlaczego skupiamy się na pewnych tematach, czemu służą ich ustalenia, jakie będą ich możliwe skutki. W toku mediacji usiłujemy przewidzieć pewne sytuacje i zawczasu przygotować się do ich rozwiązania. Traktuję także sytuację mediacji jako swoisty trening dla przyszłych pozytywnych interakcji i dobrej współpracy pomiędzy rodzicami.

Jakie są najczęstsze problemy, z którymi Strony zgłaszają się do mediacji?

Zgłaszana problematyka ma swoje źródło w charakterze trwającego w rodzinie kryzysu. Czasami jest to trudność w zrozumieniu fazy życia rodzinnego lub dostrzeżeniu przyszłości związku? Stąd Strony przychodzą do mediatora po poradę, po informacje, ale też by pomógł im rozeznać i zrozumieć, czy być razem czy osobno. Pomoc, którą można ofiarować to dostrzec potencjał związku oraz jego deficyty, przyjrzeć się różnym scenariuszom, tak rozstania jak i znalezienia sposobów pracy nad związkiem. Na takim etapie mediacja często kończy się wypracowaniem ugody, w której Strony decydują się podjąć terapię indywidualną lub pary, korzystają z porady psychologa w ramach problemów wychowawczych dziecka, ustalają nowe zasady funkcjonowania związku w obrębie finansów czy choćby obowiązków domowych. Natomiast gdy rodzice postanawiają się rozstać omówieniu podlegają kwestie obejmujące przygotowanie tzw planu rodzicielskiego. Tematy zawarte w planie wychowawczym służą ustrukturyzowaniu przyszłej przestrzeni rodzinnej, eliminacji potencjalnych spięć a w zamian ustaleniu zasad współpracy rodzicielskiej dla dobra wspólnych dzieci.

Co wymaga ostrożności w mediacji?

Dla mnie na tym etapie szczególnie ważne jest przeciwdziałanie alienacji rodzicielskiej. Oznacza to, że w rozmowach skłóconych Stron bardzo dużo czasu poświęcamy zrozumieniu, jak ważny dla zdrowia i prawidłowego rozwoju dziecka oraz jego przyszłego funkcjonowania indywidualnego i społecznego, jest kontakt i budowanie więzi  z obojgiem rodziców. Przyglądamy się również, jakie skutki może przynieść deprywacja kontaktów z którymkolwiek z rodziców.

W jaki sposób najlepiej przygotować się do mediacji rodzinnej?

W mediacji zawsze dążymy do określenia potrzeb każdego z klientów, zrozumieniu czego i dlaczego chcą. To punkt wyjścia do pracy nad poszukiwaniem rozwiązań, akceptowalnych i satysfakcjonujących dla wszystkich uczestników mediacji. Uwazam, że są nimi zarówno ci obecni jak i nieobecni- czyli pozostali członkowie rodziny. To Strony są ekspertami swojej sytuacji, wiedzą co potrafią, w jaki sposób i kiedy mogą. Jest to trochę inna praca, odbiegająca od przedstawienia swoich roszczeń czy stanowisk, jak to ma miejsce w Sądzie.

Z czego składa się Plan Rodzicielski?

W mediacji rodzinnej, w większości przypadków, zadaniem uczestników jest przygotowanie Planu rodzicielskiego, zwanego też planem wychowawczym. Zbudowany jest on z pewnych stałych elementów. Aby móc przygotować swoje konkretne propozycje należy się nad nimi zastanowić. Są to kwestie władzy rodzicielskiej, miejsca zamieszkania dzieci, ustalenia kontaktów dzieci z rodzicami ( bardzo ważnym jest by rodzice zrozumieli, że jest to PRAWO DZIECKA), zarówno w dni powszednie jak i inne szczególne i okolicznościowe ( weekendy, święta, ferie, wakacje), finansowanie dziecka ( należy ustalić koszty utrzymania i alimentacji na dziecko oraz zasady finansowania jego innych potrzeb tj leczenie, realizacja hobby, wyjazdy na zorganizowany wypoczynek itp). Ustaleniu podlega także czas realizacji uzgodnionych postanowień oraz sposób rozwiazywania potencjalnych sporów. Istotne jest by uczestnicy mediacji przemyśleli i przygotowali swoje propozycje, by najlepiej określili swoje batnę i vatnę ( czyli najbardziej korzystne oraz najgorsze dla siebie rozwiązania, na które mogą przystać). To daje pewną gamę możliwych wyborów, tworzy wzajemny wachlarz ofertowy.

Słów kilka o mediacji- podsumowanie

Dobra wola i chęć osiągnięcia porozumienia kieruje energię Stron z eskalacji konfliktu na poszukiwanie rozwiązań. Mediacja sprawia, że Strony stają się sprzymierzeńcami mając wspólny cel. Takie podejście powoduje, że praktycznie sukces jest gwarantowany. I nie boję się użyć tego słowa. Wytrwanie we wzajemnej obecności, wysłuchanie różnych słów, trudnych opinii, czasem przyjęcie na siebie przykrych emocji drugiej Strony, a mimo tego osiągnięcie porozumienia uważam za prawdziwy SUKCES mediującej pary. Istotnym jest także to, że wspólnie wypracowane i zaakceptowane ustalenia dają większą pewność, że będą przez Strony respektowane i realizowane. Jest to bowiem efekt ich pracy i podjętych decyzji a nie rozstrzygnięcie narzucone niejako „odgórnie” przez Sąd.

Zaproszenie na Webinarium

Z radością przedstawiam zaproszenie na bezpłatne webinarium poświęcone zagadnieniom mediacji rodzinnych. Mam zaszczyt być gościem niniejszego wydarzenia. Wraz z prowadzącymi spotkanie oraz Panią Anną Pakułą- adwokat kościelną, postaramy się opowiedzieć o sytuacji mediacji rodzinnych w Polsce. Skupimy się na opisaniu miejsca mediacji na rynku ofert polubownego rozwiązywania sporów. Wyjaśnimy, w jaki sposób przygotować się do takiego postępowania, o czym należy pomyśleć aby wspólna rozmowa służyła budowaniu porozumienia. Opowiemy Uczestnikom o korzyściach wynikających z mediacji zarówno dla Stron jak i członków ich rodzin. Poinformujemy także o skutkach prawnych wypracowanych rozmową rozwiązań.

poniżej w załączonym linku znajdziecie Państwo zaproszenie na webinarium oraz wszystkie informacje dotyczące wydarzenia:

https://www.facebook.com/events/3014777545450990/

zapraszam serdecznie na webinarium poświęcone mediacjom rodzinnym, spotkajmy się 14.01.2022 roku na platformie Webex 🙂

Mediacje gospodarcze

dokumenty w trakcie pracy

Mediacje Gospodarcze wydają się nam często bardzo odległe od tematyki sporów rodzinno- społecznych. Jednak uruchamiają w osobach zaangażowanych w tę problematykę równie wiele ważnych i niejednokrotnie trudnych emocji, trosk i energii.

Wbrew pozorom te obciążenia psychiczne nie dotyczą tylko kwestii pieniężnych. Są nimi potrzeby szacunku i docenienia wysiłku włożonego w wykonaną pracę. Także kwestie zapewnienia bezpieczeństwa życiowego sobie i bliskim, wynikających z uczciwego wywiązywania się z zawieranych umów i zobowiązań. W obecnej trudnej do przewidzenia rzeczywistości potrzebujemy empatii. Konieczne są umiejętności pojęcia wszystkich napięć wynikających z niesienia odpowiedzialności za wiele osób i projektów. Mediacje Gospodarcze to odpowiedź i pomocna dłoń wyciągnięta do Przedsiębiorców w celu polubownego rozwiązywania ich problemów.

Wraz z nowym rokiem pragnę podzielić się radością z otrzymania dyplomu ukończenia „praktycznych studiów podyplomowych dla mediatorów z zakresu mediacji w sprawach gospodarczych „. Pragnę także poinformować, że wzmiankowana specjalizacja: mediacje gospodarcze, została wpisana w zakres moich kompetencji na listę mediatorów stałych prowadzoną przez Prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie.

W celu świadczenia pomocy na najwyższym poziomie podejmuję nieustający wysiłek dokształcania. Ciągły rozwój osobisty i systematyczna aktualizacja wiedzy na temat mediacji, psychologii konfliktu, alienacji rodzicielskiej, prawa rodzinnego są moim celem i zadaniem. W obecnym czasie także tematyka sporów majątkowych oraz problematyka mediacji gospodarczych, sporów pomiędzy przedsiębiorcami i pracownikami również wpisuje się w zakres mojej działalności.

Oczywiście, życzę Państwu jak najwięcej spokoju, zgody oraz doświadczenia międzyludzkiego dobra i wzajemnego zrozumienia 🙂 Gdyby ich jednak zabrakło, zachęcam i zapraszam do zwrócenia się o pomoc do profesjonalnego mediatora. Celem Mediacji, niezależnie od tematyki sporu, jest wsparcie skonfliktowanych Stron w dążeniu do porozumienia i rozwiązania problemu na drodze pozasądowej.