- Mediator zawsze odwołuje się do dobrowolności i woli stron. Pracując w takiej atmosferze mediacja doprowadzająca do ugody daje poczucie WYGRANY/WYGRANY, gdyż dbając o poczucie subiektywnej sprawiedliwości i satysfakcji ta „wygrana” dotyczy nie tylko dóbr materialnych czy konkretnych organizacyjnych rozwiązań spraw spornych, ale też osobistej satysfakcji, jaką zyskują strony dochodzące razem do porozumienia.
- W wyniku mediacji obserwujemy wzrost wzajemnego szacunku, zrozumienia wzajemnych potrzeb, mediacja zwiększa szanse na konstruktywny kontakt i współpracę.
- mediacja umożliwia pełny wpływ stron na jej przebieg i współdecydowanie o własnych sprawach, dając przestrzeń do swobodnej dyskusji, proponowania pomysłów i poszukiwania rozwiązań a następnie wymagając pełnej i świadomej zgody na poczynione ustalenia.
- Strony bardziej się utożsamiają z treścią ugody sporządzonej samodzielnie niż z decyzją Sądu, która często budzi złość i żal. Daje to gwarancję na wywiązywanie się z poczynionych wspólnie ustaleń.
- Postępowanie mediacyjne umożliwia stronom wypracowanie porozumienia w ciągu 1-3 mcy . Zatem dzięki mediacji rozwiązanie sprawy może nastąpić nawet w trakcie 1-4 spotkań, a nie wielu miesięcy czy lat w przypadku sporu sądowego – oszczędność czasu, zdrowia i energii.
- W przypadku mediacji pozasądowej, zakończonej podpisaniem ugody mediacyjnej Sąd zwraca całość kwoty wpisowej uiszczanej za wszczęcie procesu rozwodowego, natomiast w sytuacji podpisania ugody w trakcie trwającego postępowania jest to ¾ wpłaconej kwoty wpisowej– korzyść finansowa.
- Strony, , wyrażając swoją zgodną wolę, mają wpływ na wybór swojego mediatora a także w każdym momencie postępowania mediacyjnego mają prawo go zmienić. Sąd może także wyznaczyć mediatora z listy Prezesa Sądu.
- Uczestnictwo w mediacji, która nie zakończyła się ugodą nie odbiera możliwości rozstrzygnięcia sporu przez Sąd.
- Jedną z niezwykle istotnych zasad jest deklarowana przez wszystkich uczestników mediacji poufność, oznaczająca, że poruszane kwestie są objęte tajemnicą i nie mogą być udostępniane innym osobom, a także że mediator nie może zeznawać w sądzie na temat mediacji (chyba że obie strony wyrażą na to zgodę).
Celem mediacji jest skupienie się na funkcjonowaniu w przyszłości, szczególnie jako Rodzice, a sukcesem, gdy stronom uda się wypracować wzajemnie korzystne i akceptowalne rozwiązania, które ułatwią im dalsze funkcjonowanie i współpracę w pozostających wspólnymi kwestiach